Artykuł sponsorowany

W jakich celach wykonywane są testy SCD?

W jakich celach wykonywane są testy SCD?

Diagnostyka niepłodności to kluczowy element w procesie poszukiwania przyczyn trudności z zajściem w ciążę. W klinikach leczenia niepłodności specjaliści z wieloletnim doświadczeniem oferują szeroki zakres badań i testów, które pomagają parom w spełnieniu marzeń o potomstwie. Jednym z takich testów jest badanie SCD (Sperm Chromatin Dispersion), czyli ocena stopnia fragmentacji DNA w plemnikach. W naszym artykule bliżej przyjrzymy się temu badaniu oraz celom, dla których jest ono wykonywane.

Diagnostyka niepłodności — znaczenie badania SCD

Niepłodność jest problemem dotykającym coraz większą liczbę par na całym świecie. Szacuje się, że aż 15% par w wieku rozrodczym boryka się z trudnościami w poczęciu dziecka. W Polsce problem ten dotyczy około 20% par, co stanowi poważne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej. Diagnostyka niepłodności jest więc niezbędna, aby znaleźć przyczyny tego stanu i zaproponować odpowiednie metody leczenia.

Badanie SCD jest zaawansowanym testem diagnostycznym stosowanym w ocenie jakości nasienia mężczyzny. Pozwala ono na sprawdzenie, czy plemniki mają prawidłową strukturę chromatyny, czyli materiału genetycznego, który decyduje o zdolności do zapłodnienia komórki jajowej. Badanie to jest szczególnie ważne w przypadku mężczyzn, u których wcześniejsze badania nasienia wykazały obniżoną liczbę plemników lub ich nieprawidłowy kształt.

Celem badania SCD jest zatem ocena jakości plemników oraz identyfikacja ewentualnych problemów związanych z ich funkcjonowaniem. Wyniki tego badania pozwalają lekarzom na wybranie odpowiedniej metody leczenia niepłodności, takiej jak inseminacja domaciczna, in vitro czy ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection).

Przebieg badania SCD

Badanie SCD polega na pobraniu próbki nasienia mężczyzny, którą następnie poddaje się specjalistycznym testom laboratoryjnym. Po oddaniu nasienia materiał mrożony jest w ciekłym azocie. Przed analizą zostaje on rozmrożony i poddany preparatyce, po czym dokonuje się oceny stopnia fragmentacji DNA plemników na cytometrze przepływowym. Jest to najdokładniejszy aparat do tego typu analizy. W dwukrotnym pomiarze badamy 10 000 komórek, czyli zdecydowanie więcej niż w testach fragmentacji wykonywanych pod mikroskopem fluorescencyjnym. Laboratorium Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w Katowicach, posiada nowoczesny cytometr przepływowy BD FACSCalibur.

Badanie fragmentacji DNA plemników pozwala na uzyskanie obrazu struktury chromatyny plemników, co daje informacje na temat ich zdolności do zapłodnienia komórki jajowej.

Wyniki badania SCD a metody leczenia niepłodności

Wyniki badania SCD mają bezpośredni wpływ na wybór metody leczenia niepłodności. Jeśli wynik badania wskazuje na obniżoną jakość plemników, lekarze mogą zdecydować się na zastosowanie technik wspomaganego rozrodu, takich jak in vitro czy ICSI. W przypadku stwierdzenia prawidłowej jakości plemników możliwe jest zastosowanie mniej inwazyjnych metod leczenia, takich jak inseminacja domaciczna.

Trzeba pamiętać, że diagnostyka niepłodności, w tym badanie SCD, odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia par borykających się z trudnościami w zajściu w ciążę. W klinikach leczenia niepłodności pacjenci mają dostęp do najnowszych technologii oraz wsparcia doświadczonych specjalistów, którzy pomagają im spełnić marzenie o potomstwie. Badanie SCD to tylko jeden z elementów kompleksowej diagnostyki niepłodności, która pozwala na znalezienie przyczyn tego stanu i zaproponowanie skutecznych metod leczenia.