Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje olejów samochodowych?

Jakie są rodzaje olejów samochodowych?

Oleje samochodowe pełnią kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego stanu technicznego pojazdu. Ich zadaniem jest smarowanie, chłodzenie, czyszczenie oraz ochrona silnika przed korozją. W związku z tym wybór odpowiedniego rodzaju oleju ma ogromne znaczenie dla długotrwałej i bezproblemowej eksploatacji samochodu. W artykule omówimy rodzaje olejów samochodowych oraz ich właściwości, które warto znać przed dokonaniem wyboru.

Rodzaje i charakterystyka olejów samochodowych dostępnych na rynku

Oleje mineralne są produkowane na bazie ropy naftowej. Są to najstarsze i najbardziej tradycyjne oleje stosowane w motoryzacji. Charakteryzują się stosunkowo niską ceną oraz szerokim zakresem lepkości. Oleje mineralne są polecane przede wszystkim do starszych pojazdów, które nie wymagają nowoczesnych technologii smarowania. Niestety, ich właściwości nie są tak zaawansowane jak w przypadku olejów syntetycznych, co może skutkować szybszym zużyciem silnika oraz koniecznością częstszej wymiany oleju.

Oleje półsyntetyczne są mieszanką olejów mineralnych i syntetycznych. Dzięki temu łączą zalety obu tych rodzajów olejów, oferując lepsze właściwości smarne niż oleje mineralne, ale jednocześnie są tańsze niż oleje syntetyczne. Stosowanie tych olejów samochodowych jest polecane w nowszych pojazdach oraz w silnikach o większym przebiegu, które wymagają bardziej zaawansowanego smarowania. Warto jednak pamiętać, że nie są one tak trwałe jak oleje syntetyczne, dlatego wymagają częstszej wymiany.

Oleje syntetyczne są produkowane na bazie syntetycznych polimerów. Charakteryzują się doskonałymi właściwościami smarnymi oraz wyjątkową odpornością na wysokie temperatury i ciśnienia. Dzięki temu są idealne do zastosowania w nowoczesnych silnikach o wysokich osiągach oraz w warunkach ekstremalnego obciążenia. Oleje syntetyczne są droższe od olejów mineralnych i półsyntetycznych, jednak ich dłuższa żywotność oraz lepsza ochrona silnika sprawiają, że warto zainwestować w ten rodzaj oleju.

Na co zwrócić uwagę, wybierając olej samochodowy do swojego auta? Cechy i właściwości

Lepkość oleju ma kluczowe znaczenie dla jego właściwości smarnych. Określa ona opór jaki stawia olej przepływowi podczas pracy silnika. Oleje o niższej lepkości (np. 5W30) mają lepsze właściwości smarne przy niskich temperaturach, co jest szczególnie ważne podczas rozruchu silnika na zimno. Oleje o wyższej lepkości (np. 10W40) są z kolei bardziej odporne na wysokie temperatury, co sprawia, że lepiej chronią silnik w trakcie intensywnej eksploatacji.

Aby dokonać właściwego wyboru oleju samochodowego, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim warto sprawdzić zalecenia producenta pojazdu, które znajdują się w instrukcji obsługi samochodu. Ważne jest też dostosowanie lepkości oleju do warunków eksploatacji oraz rodzaju silnika (benzynowy, diesel, z turbodoładowaniem). Warto również kierować się renomą producenta oleju oraz opiniami innych użytkowników, aby mieć pewność, że wybrany produkt spełni swoje zadanie w naszym samochodzie.

W razie wątpliwości co do wyboru odpowiedniego oleju warto skonsultować się z doświadczonym fachowcem. Specjalista będzie wiedział, który produkt okaże się najlepszy dla Twojego auta. Uznaje się, że najlepiej stosować ciągle ten sam olej, dlatego warto poinformować mechanika, co było dotychczas używane. Wówczas będzie miał on wszelkie niezbędne informacje do udzielenia Ci trafnej porady.