Artykuł sponsorowany

7 rzeczy, które trzeba uwzględnić przy wyborze podziemnego zbiornika na deszczówkę

7 rzeczy, które trzeba uwzględnić przy wyborze podziemnego zbiornika na deszczówkę

Wybór odpowiedniego podziemnego zbiornika na deszczówkę może być kluczowy dla efektywnego gospodarowania wodą na naszej posesji. Zbiorniki te pozwalają na gromadzenie wody opadowej i jej późniejsze wykorzystanie do różnych celów, takich jak podlewanie ogrodu czy spłukiwanie toalet. Właściwy dobór zbiornika pozwala nie tylko na oszczędność wody, ale również na zmniejszenie obciążenia kanalizacji deszczowej. Aby jednak wybrać najlepszy zbiornik dla naszych potrzeb, warto uwzględnić kilka kluczowych kwestii.

Materiał zbiornika

Podziemne zbiorniki na deszczówkę mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak beton, stal nierdzewna, tworzywa sztuczne czy włókno szklane. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Betonowe podziemne zbiorniki na deszczówkę są trwałe i odporne na korozję, ale mogą być ciężkie i trudne w transporcie. Stal nierdzewna jest lekka i łatwa w montażu, ale może być droższa. Tworzywa sztuczne są lekkie i tanie, ale mogą być mniej trwałe niż beton czy stal.

Pojemność zbiornika

Pojemność zbiornika powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz wielkości posesji. Im większa pojemność zbiornika, tym więcej wody można zgromadzić, co pozwala na większe oszczędności. Warto jednak pamiętać, że duże zbiorniki wymagają odpowiednio dużego miejsca na posesji oraz mogą generować wyższe koszty montażu i utrzymania.

Lokalizacja zbiornika

Lokalizacja zbiornika na deszczówkę ma kluczowe znaczenie dla jego efektywnego działania. Należy uwzględnić takie czynniki jak dostępność miejsca, ukształtowanie terenu, rodzaj gleby czy odległość od budynków i innych instalacji. Zbiornik powinien być umieszczony w miejscu, gdzie możliwe jest łatwe odprowadzenie wody opadowej oraz jej późniejsze wykorzystanie. Ważne jest również, aby zbiornik był odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wpływem mrozu.

Filtracja i utrzymanie jakości wody

Aby woda zgromadzona w zbiorniku była odpowiedniej jakości i nadawała się do użytku, konieczne jest zastosowanie odpowiednich systemów filtracji. Filtry powinny być dostosowane do rodzaju zastosowania wody – np. jeśli planujemy używać jej do podlewania ogrodu, wystarczy prosty system filtracji mechanicznej. Jeśli jednak chcemy wykorzystać wodę do celów sanitarnych, konieczne może być zastosowanie zaawansowanych systemów filtracji, takich jak filtry UV czy systemy odżelaziania. Regularne czyszczenie i konserwacja zbiornika oraz systemu filtracji są kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości zgromadzonej wody.

Koszty inwestycji i eksploatacji

Wybór odpowiedniego zbiornika na deszczówkę wiąże się także z kosztami inwestycji oraz eksploatacji. Należy uwzględnić nie tylko cenę samego zbiornika, ale także koszty montażu, instalacji systemu filtracji oraz ewentualnych prac ziemnych. Ponadto, warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, takie jak zużycie energii przez pompę czy koszty konserwacji i czyszczenia zbiornika, które przełożą się na ekonomiczne korzystanie ze zbiornika w przyszłości.

Wsparcie finansowe

W Polsce istnieją różne programy wsparcia finansowego dla osób, które decydują się na montaż podziemnego zbiornika na deszczówkę. Mogą to być dofinansowania ze środków unijnych, kredyty preferencyjne czy ulgi podatkowe. Warto sprawdzić dostępność takich form wsparcia w swoim regionie przed podjęciem decyzji o inwestycji.

Zgodność z przepisami prawa

Montaż podziemnego zbiornika na deszczówkę może wymagać uzyskania odpowiednich pozwoleń oraz spełnienia wymogów prawnych. Warto zasięgnąć informacji na ten temat w lokalnym urzędzie gminy czy starostwie.